Podwójny Nelson czyli Love & Affection

Przeglądając amerykańską setkę najpopularniejszych singli sprzed 30 lat wypatrzymy tę piosenkę dopiero na miejscu 80., ale zdradzę Państwu, że 11 tygodni później będzie już numerem 1. Jej autorami i jednocześnie wykonawcami są dwaj bracia, którzy przeszli o wiele dłuższą i znacznie bardziej wyboistą drogę by znaleźć się na szczycie listy przebojów – przekonując się, że znane nazwisko nie musi wcale otwierać drzwi do kariery w przemyśle muzycznym. Pomimo tragicznej i przedwczesnej śmierci ojca, długów finansowych, które pozostawił po sobie i konieczności walki o przetrwanie, nasi bohaterowie nie poddali się i wbrew przeciwnościom osiągnęli w końcu sukces dzięki tej piosence. Oto historia grupy Nelson i przeboju „(I Can't Live Without Your) Love And Affection”.

Bliźniacy Matthew i Gunnar Nelson to trzecie z kolei pokolenie rodziny Nelsonów, które zaistniało w amerykańskim show-biznesie. Ich babcia Harriet i dziadek Ozzie mieli swoje własne, cieszące się sporą popularnością słuchowisko radiowe, które doczekało się nie mniej popularnej kontynuacji zarówno na małym, jak i na dużym ekranie; a ich ojciec to gwiazdor rock and rolla lat 50. i 60. – Ricky Nelson.

Matthew i Gunnar poszli w ślady ojca i jako dwunastolatkowie zaczęli występować w klubach Los Angeles; inspirowali się muzyką, którą znali z dzieciństwa – chcieli zostać gwiazdami rocka lat 80., grając niczym heavymetalowa wersja zespołu The Hollies. Po kilku latach bezskutecznych rozmów z różnymi wydawcami płyt, udało im się nawiązać kontakt z Johnem Kalodnerem – szefem działu A&R (artyści i repertuar) wytwórni Geffen Records, znanym ze współpracy m.in. z Philem Collinsem, Cher, AC/DC, Whitesnake oraz Aerosmith (to on jest brodatą panną młodą w teledysku do piosenki „Dude (Looks Like A Lady)”). Przez dwa lata Nelsonowie przyjeżdżali do niego co kilka miesięcy, by omówić ich nowe nagrania demo, a on akceptował jedną trzecią z nich i umawiał się na kolejne spotkanie, jednak kontraktu wciąż nie było na horyzoncie.

Pewnego dnia Matthew i Gunnar zorientowali się, że na koncie zostało im tylko 17 dolarów; zdesperowani, wbrew zaleceniom swoich managerów, pojawili się niezapowiedziani w biurze Johna Kalodnera i zagrali mu na żywo w akustycznej wersji piosenkę, którą właśnie napisali. Cztery miesiące później zespół Nelson był już w studiu i nagrywał swój debiutancki album After The Rain, a piosenka, która przekonała Johna Kalodnera by podpisać z nimi kontrakt ukazała się jako pierwszy singiel z tej płyty wiosną 1990 roku.

„(I Can't Live Without Your) Love And Affection” dotarło na szczyt amerykańskiej listy przebojów 29 września 1990 roku, a zespół Nelson cieszył się popularnością jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy. Rok później muzyczny krajobraz zaczął się jednak zmieniać – pop metal wychodził z mody, a grunge wchodził na listy przebojów. Wytwórnia płytowa Davida Geffena skupiła się na wspieraniu swojej nowej gwiazdy – zespołu Nirvana, a John Kalodner był pochłonięty pracą nad kolejną płytą Aerosmith. Nowe pomysły muzyczne pozostawionych samym sobie Matthew i Gunnara Nelsonów nie przypadły wydawcy do gustu i w efekcie ich drugi album ukazał się dopiero w 1995 roku, przechodząc bez echa i będąc jednocześnie pożegnaniem zespołu z Geffen Records. Od tego czasu synowie Ricky'ego Nelsona nagrywają już dla własnej wytwórni nazwanej Stone Canyon, a do swojego pierwszego i największego przeboju powracają kiedy tylko nadarzy się okazja.

Błażej Oczkowski